אז למה הדתיים רוצחים?! - קרוסלה - הבלוג של מתי הורוביץ
רגעי הדקירה, מתוך אתר חדשות 2
רגעי הדקירה, מתוך אתר חדשות 2

אז למה הדתיים רוצחים?!

מחשבה שמטרידה כעת רבים היא המכנה המשותף בין שני המקרים ביממה האחרונה. בשניהם, יהודים דתיים פגעו בקבוצה אחרת בשם הדת. בשניהם, יהודים דתיים השתמשו באלימות וכוונת רצח.

יתרה מזו, המשטרה לא העלתה כוננות מול הקהילה הגאה, אין לה חשש שהצד החילוני יבוא וינקום נקמת דם. כי שם האנשים רגועים יותר.

ואם כן נשאלת השאלה האם הדתיים רוצחים יותר?! או קרובים יותר לרצוח?!

עובדתית לא.

כשסופרים מקרי רצח בחברה הדתית מול החברה החילונית מתקבלת תמונה הפוכה, קיצונית.

בחברה הדתית אין רצח על רקע רומנטי, ולא על מריבת חניה, ולא במלחמת כנופיות, ולא סתם לשם התעללות. ובחברה החילונית זה קיים ובועט, בעשור האחרון מאות אנשים קיפחו את חייהם בחברה החילונית על רקע פלילי. אבל אחוז קטן מאוד מזה התרחש בחברה הדתית בישראל.

אז מה בכל זאת קורה כאן?!

ההבדל הוא שבחברה הדתית אנו יכולים למצוא רצח ושימוש בכוח על רקע אידיאולוגי, ואילו החברה החילונית לימדה את עצמה שאידיאולוגיה היא לא סיבה לחיסול הזולת.

הליברליות החילונית גורסת שכל עוד הזולת לא מזיק לך – אסור לך להזיק לו.

ולכן בתת מודע מקרי הרצח שמגיעים על רקע היזק – פחות מזעזעים את הרחוב החילוני, וזה מה שמבדיל בזעזוע בין שריפת תינוק ערבי שלא הזיק לבין רצח על רקע מריבה שבה האחד הזיק לרעהו. (היחס המנוכר לרצח תינוקות יהודים נובע מתפיסת היהודים ככובשים-מזיקים שרק לצד הנכבש מותר להחזיר ולרצוח מסיבה זו).

ולמעשה, גם הדתיים יוצאים מנקודת הנחה זו, אלא שאצלם קיים סוג נזק של קיים בעולם החילוני, הנזק הרוחני. בעולם הדתי, המשמעות האמיתית של האדם אלו דעותיו, האידיאולוגיה קדושה. היא לא משחק שבו כל שחקן בוחר בדרך שלו. הפסוק שמלווה את היהודי הדתי מלידתו עד מותו, הוא שישנן שתי דרכים בלבד. ורק אחת מהן נכונה: "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע… וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ."

ולכן, על אף שבחברה הדתית יש גם יש מריבות על רקע חניה, ירושה, ועוד, האדם מצווה לספוג אותו, זהו נזק שצריך להתגבר עליו, זו לא סיבה לחסל את הזולת, ואכן בפועל מקרי הרצח בחברה הדתית שואפים לאפס עגול. אבל נזק רוחני כגון דעות כפרניות, או מצעד שנחשב לתועבה – זהו נזק מהותי נצחי. שעליו יש הרבה פחות סליחה ומחילה.

כך שצודקים הם הטוענים שישי שליסל לא פועל בוואקום אלא מתוך רקע של גינוי וביזוי הקהילה הגאה – בחברה הדתית-חרדית, וצודקים הם הטוענים ששורפי כנסיית הדגים והתינוק – פועלים מתוך רקע דתי.

צודקים במאת האחוזים, אבל אם ניקח 100 מקרי רצח שבו יהודים רצחו לאחרונה, נגלה ששניים מתוכם פעלו ממניע אידיאולוגי-ערכי, ואילו כל היתר פעלו ממניע בהמי-כוחני

הדתיים פעלו מערכים, והחילונים מבהמיות. כל הרוצחים פסולים בעיני, אבל קשה לי להחליט מי יותר גרוע.

פוסטים אחרונים

קבלו עדכונים בפייסבוק

השאר תגובה

אם הגעת עד לכאן, אשמח לחוות דעתך על הפוסט בשתי מילים (לא יתפרסם באתר)